Koszty usuwania awarii w autoklawach Enbio nie należą do czynności kosztownych w porównaniu do kosztów związanych z usuwaniem podobnych usterek w innych autoklawach. Błędne odczucie drożyzny spowodowane jest zapewne ceną zakupu, która nie przekraczała 5000zł. Naprawa wyceniona na 1000zł stanowiła bowiem aż 20% kwoty zakupu nowego autoklawu. Dziś, gdy cena nowego autoklawu Enbio S wynosi 7700zł różnica procentowa spada z 20% do 13%. A przecież nie każda naprawa kosztuje 1000zł.
Najczęstszymi usterkami, które sprawiają, że autoklaw Enbio trafia do serwisu są:
1 – uszkodzony elektrozawór
2 – zakamieniona wytwornica pary
3 – nieszczelna komora sterylizacyjna.
Pierwszy przypadek związany z awarią elektrozaworu pojawia się często w wyniku stosowania nieodpowiedniej jakości wody do zasilania autoklawu. Odkładające się drobiny kamienia są częstym powodem blokowania elektrozaworów i sygnałem zbliżających się kłopotów z zakamienieniem wytwornicy pary. Koszt wymiany jednego elektrozaworu wynosi około 300zł i uwzględnia zarówno cenę nowego elektrozaworu jak i robociznę (diagnozę, naprawę i testowanie naprawionego autoklawu). Jeżeli zachodzi konieczność wymiany wszystkich trzech elektrozaworów, wówczas cena wizyty w serwisie wyniesie około 700zł.
Dużo kosztowniejsza będzie naprawa związana z wymianą zakamienionego generatora pary, gdyż aby się do niego dostać należy rozebrać niemal cały autoklaw na części. Sama diagnoza, rozłożenie, złożenie i testowanie zajmuje około 10 roboczogodzin, co przy cenie 100zł/roboczogodzina daje 1000zł. Do tego należy doliczyć koszt wytwornicy pary 550zł. Niestety kamień, który zablokował generator pary prawdopodobnie odłożył się także w innych podzespołach autoklawu (np. elektrozaworach), które także mogą podlegać wymianie. Z tego powodu jak mantrę powtarzamy – do zasilania autoklawu nie należy stosować wody demineralizowanej lecz wodę destylowaną – najlepiej ultraczystą (sprawdź cenę).
Nieszczelności komory sterylizacyjnej związane są przeważnie ze zużytą uszczelką drzwi, której wymiana w serwisie to koszt jednej roboczogodziny+ cena uszczelki (sprawdź cenę).
Oczywiście są też inne usterki, jednak skoncentrowaliśmy się na trzech najpopularniejszych, by pokazać za ich przykładem, że dbając właściwie o autoklaw, niezależnie czy będzie on marki Enbio, Tinget czy Reverberi, nie należy obawiać się wysokich kosztów serwisowania. Sporo bowiem kosztownych awarii spowodowanych jest nieumiejętnym korzystaniem z autoklawu, zaś bolączką numer jeden jest korzystanie z wody demineralizowanej lub z kranówki.